1 .برخی از کودکان به خوردن برخی مواد غذایی که در برنامه چاشت گنجانده شده علاقه نشان نمی دهند، در چنین مواقعی چه باید کرد؟

در مهد کودک همیشه  نان و پنیر و مغز گردو موجود است که به عنوان چاشت جایگزین می تواند استفاده شود.

2. برای ترغیب کودک به خوردن شیر خالی و بدون افزودنی مثل کاکائو چه راهکاری وجود دارد؟

می توان از مقدار خیلی کم شروع کرد تا بچه ها عادت به خوردن شیرکنند، در ضمن کاکائو ارزش غذایی شیر  و کلسیم آن  را کم می کند.

3. میوه را چه ساعتی از روز به بچه ها می دهید؟

مقطع آمادگی بعد از چاشت ساعت 10 ، گاهی اوقات هم ساعت 11

بقیه مقاطع نوبت دوم که ساعت 11 است میوه را می خورند، در ضمن میوه بصورت پوست کنده در اختیار بچه ها قرار می گیرد.

4. در مورد دستشویی نرفتن بچه ها چه راه کارهایی ارائه می دهید؟

این کار باید از خانه با یادآوری کردن و با تشویق مداوم کودک صورت گیرد،در مهدکودک هم به همین نحو است، در زمان اضطراب ،مربی کودک را همراهی می کند. بصورت بازی نیز می شود بچه ها را به این کار ترغیب کرد، مثلا همه بچه ها بصورت قطار می شوند و هر دفعه یک کودک از قطار پیاده می شود وبه دستشویی می رود (مورد بچه های 2 یا 3 سال) ،ولی برای بچه های بزرگتر باید یادآوری کرد.

5. با کودکانی که اضطراب دارند و تمایلی به آمدن به مهدکودک ندارند چه باید کرد؟

اضطراب جدایی حد اقل سه هفته طول میکشد، والدین نباید خود اضطراب داشته باشند چون این اضطراب را به کودکان منتقل می کنند، والدین باید به مهد و مربی اطمینان کنند تا احساس امنیت را به کودک منتقل کنند باید برای اینگونه بچه ها وقت گذاشت.

6. بعضی از کودکان علاقمند هستند که هر روز با یک لباس خاص به مهد کودک بیایند، چه باید کرد؟

اول از همه باید حق انتخاب را به کودک داد اما انتخاب را باید محدود کرد، مثلا از بین سه دست لباس، کودک یک دست را انتخاب کند.

7. برای دیر خوابیدن بچه ها چه راههایی را پیشنهاد میکنید؟

داشتن یک الگوی مناسب، استفاده از شیوه های تشویق، داشتن یک سری قوانین خاص در خانه، داشتن یک ساعت زنگدار در منزل که سرساعتی خاص کوک شود و زمان خوابیدن کودک را به او خبر بدهد و قاطعیت توام با محبت

8. با کودکانی که مدت طولانی با کامپیوتر یا دستگاه های سی دی سرو کار دارند چه باید کرد؟

از آنجا که استفاده بیش از حد از تلویزیون و هر نوع کامپیوتر مغز کودکان را منفعل می کند لذا هر کودک روزانه نباید بیشتر از نیم ساعت از کامپیوتر یا  تلویزیون استفاده کند، والدین می بایست ثبات رفتاری و  قاطعیت داشته باشند و به کودک اجازه بیشتر استفاده کردن را ندهند( داشتن قانون در خانه). به جای تماشای تلویزیون با کودک بازی کنید یا ابزاری که دستان او و فکرش را در گیر می سازد و می تواند خلاقیتش را افزایش دهد جایگزین کنید.

9. با کودکانی که در اتاق خود نمی خوابند، چه باید کرد؟

دادن اطمینان به کودک که همیشه در کنار او هستید،

پدر یا مادر به عنوان مهمان به اتاق کودک بروند و یک وسیله ای را به عنوان هدیه برای اتاق کودک خریداری کنند،

پدر یا مادر در کنار کودک باشند ولی در تخت او قرار نگیرند، پایین تخت کودک بخوابند و برایش قصه بگویند، به او اطمینان دهند که همیشه مراقب او هستند.

10. آیا کودکان از چاشت مهد بخورند بهتر است یا فرقی نمی کند؟

اگر از چاشت مهد بخورند بهتر است  به چند دلیل: تجربه چند ساله مهد نشان داده است که کودکان چاشت مهد کودک را به خاطر یکسان بودن شکل و محتوی برای همه، بهتر و با علاقه بیشتر می خورند و طبق نمودارهای گرفته شده از قد و وزن کودکان رشد بهتری نسبت به قبل داشته اند، پس بهتر است کودکان از چاشت مهد استفاده کنند.

11. آیا در مهد نقاشی آموزش داده میشود؟

در سنین قبل از دبستان نقاشی آموزش داده نمیشود، فقط بر روی خلاقیت کودکان کار می شود، آموزش نقاشی خلاقیت را در کودکان از بین می برد.

12. آموزش زبان در مهد به چه صورت است؟

.مهم ترین هدف علاقمند کردن بچه ها به یک زبان دوم می باشد بیشتر بر روی حافظه شنیداری و دیداری کودکان کار میشود از طرق: (بازی، نمایش، قصه و...)

13. پروژه ها را به چه صورت باید تهیه کرد؟

پروژها باید توسط خود کودکان آماده و تهیه شود والدین باید از طریق تهیه منابع مختلف مانند کتاب، پوستر، عکس، مجله و ... راهنمای کودک باشند.

14. آیا بچه ها در طول روز گرسنه نمی مانند؟

برنامه غذایی مهد مهرآیین بصورتی طرح ریزی شده که در آن سعی بر این است برنامه غذایی بچه ها کامل و مغذی باشد خشکبار و میوه به غیر از چاشت به کودکان داده میشود و در صورت گرسنه شدن ،دوباره چاشت در اختیار آنها قرار می گیرد.


15. آیا مهد کودک بچه های بیمار را می پذیرد؟

مهد کودک تا زمان خوب شدن کامل  و داشتن گواهی سلامت از پزشک از پذیرش بچه های بیمار معذور است .

16. نحوه آموزش حروف الفبا و لوحه نویسی در مقطع آمادگی چگونه است؟

در مهد کودک آموزش حروف الفبا نداریم چون امکان دارد بچه ها سال بعد دچار دوگانگی در نحوه آموزش شوند،  قبل از شروع لوحه نویسی با داشتن فعالیت های مختلف سعی داریم ماهیچه های ریز دست بچه ها را تقویت کنیم.

17. با کودکانی که صبحانه نمی خورند چه باید کرد؟

والدین باید عادت صبحانه خوردن را از طرق مختلف مانند تشویق و درکنار هم صبحانه خوردن ، بوجود بیاورند، افراد خانواده باید صبح ها وقت بیشتری را برای خوردن صبحانه اختصاص بدهند و همگی دور هم نشسته و صبحانه بخورند و لذت ببرند. این حق کودک است که در طول روز دو بار در جمع خانواده غذا بخورد. تجربه نشان داده کودکان خواب آلود هیچ میلی به خوردن صبحانه ندارند و این میسر نمی شود مگر با تشویق کودک به زود خوابیدن شبانه و زود بیدار شدن در صبح.

18. هفته ای چند بار و به چه صورت بچه ها به گردش برده می شوند ؟

گردش ها هفته ای یکبار درصورت مناسب بودن هوا و براساس موضوع پروِژه انجام میشود.

19. درصورت غیبت کودکان آموزشها تکرار میشود؟

همه مفاهیمی که ادامه دار هستند و یادگیری آنها پیش نیاز دارد از طریق قصه، بازی ، نمایش تکرار میشوند،به غیراز آزمایشات علوم و کارهای هنری

20. کودکان به چه صورت و هفته ای چند شعر یاد  میگیرند ؟

میزان شعرها براساس سن کودک تعیین می شود، و آموزش شعرها با تکرار روزانه و خواندن شعرها در گروه های کوچک و بزرگ انجام میشود، حداکثر دو هفته ای 1 شعر آموزش داده میشود.