توضیحاتی در مورد “فلسفه برای کودکان”

توضیحاتی در مورد “فلسفه برای کودکان”

فلسفه برای کودکان

فلسفه برای کودک برنامه ایست که به پرورش قدرت استدلال و قضاوت کودکان می پردازد ، یک روش نوین است که در بیش از ۱۵۰ کشور دنبال می‌شود. کلاس‌ها با رویکرد گفت‌وگومحور اکتشافی و مشارکتی برگزار می‌شود و از داستان، انیمیشن ، بازی، فعالیت و تمرین و… برای این منظور بهره گرفته می شود.

چند راهکار ساده برای پرورش تفکر در کودکان

بچه ها نگاه کردن به تلویزیون را دوست دارند ، به عادت تلویزیون نگاه کردن کودکان اندکی تفکر را اضافه کنیم.
کودکان خود را به برنامه‌ریزی‌های از قبل تهیه شده برای مشاهده تلویزیون و تفکر و بحث درباره ارزش برنامه‌های آن تشویق کنید به کودکان کمک کنید تا به یک مشاهده گر منتقد و اندیشمند تبدیل شوند.
اطلاعاتی که از طریق تلویزیون داده می‌شود ، به صورت تصویرهای ذهنی زودگذر و جداگانه در ذهن وارد می شوند اگر شما کمک کنید که بین این تصویر های مجزا ارتباط برقرار شود و شبکه‌هایی از ایده ها خلق کنید به درک معانی به او کمک کرده اید.
برنامه های تلویزیون به عنوان محرک حس کنجکاوی می توانند استفاده شوند، به شرطی که در زمان خاموش کردن دستگاه تلویزیون ، تفکر انسان روشن شود.

ایجاد حس توانستن در کودکان؛

از کودک بخواهید نسبت به مواردی مثل کارهای خانه و مدرسه بچه های کوچک تر یا برنامه ریزی احساس مسئولیت کند گزینه‌هایی را به او بدهید و به انتخاب کودک احترام بگذارید. کودک را به دوست داشتن خود افتخار کردن به خود و توانایی های خود تشویق کنید.
گفته مونته سوری را به یاد داشته باشید: هرگز کاری را که خود کودک می تواند به تنهایی انجام دهد برای او انجام ندهید بلکه فقط در زمان نیاز به او کمک کنید.

کمک به افزایش دقت و توجه در کودک؛

با یک سری پرسش ساده کمک کنید که کودک درک مفهومی واضح‌تری از اطراف به دست بیاورد.
دیگه چه می بینی؟
این همه آن چیزی است که وجود دارد ؟
چه ویژگی ها یا سرنخ‌های دیگری وجود دارد؟
کودکان معمولاً روی ویژگی‌های بارز یک توجه می‌کنند.
مثلاً موقع دیدن یک خانه مجلل ممکنه چیز زیادی مشاهده نکند و فقط اشیا خیلی واضح را ببینند بزرگسال می‌تواند از طریق کمک به کودک در زمینه تمرکز روی اشیا جالبی که در خانه هست، داستان مربوط به افرادی که در این خانه زندگی می‌کند، شواهد حوادث مهم ، توجه به پیشینه تاریخی اشیا، این دیدار را به یک تجربه فراگیر تبدیل کند.
سوالاتی اینچنینی کمک کننده است؛ چرا خانه در این مکان خاص قرار گرفته است ؟در طی زمان چه تغییراتی در این خانه صورت گرفته است؟ از ظاهر اتاق ها چه مسائلی را در رابطه با زندگی اجتماعی ساکنان برداشت می کنید؟

 

روشنک رشیدپور

روشنک رشیدپور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته های مهرآیین
تازه های مهرآیین

توضیحاتی در مورد “فلسفه برای کودکان”

فلسفه برای کودکان فلسفه برای کودک برنامه ایست که به پرورش قدرت استدلال و قضاوت کودکان می پردازد ، یک روش نوین است که در

Uncategorized

چگونه بازی به رشد کودکان کمک میکند؟

کودکان و بازی بازی برای کودکان بسیار ضروری است و این فقط در کنار کارهای دیگر نیست که باعث رشد همه جانبه کودک میشود. بلکه

Uncategorized

اهمیت بازی در کودکی

فواید بازی برای کودکان “کودکی که بازی نمی کند، کودک نیست.” پابلو نرودا بازی فعالیت اولیه دوران کودکی است و به قول ماریا مونته سوری

تازه های مهرآیین

اهمیت انضباط یا دیسیپلین

اهمیت انضباط یا دیسیپلین پدر ، مادر بودن بسیار چالش انگیزتر ، مشکل تر و گاه مایوس کننده تر از آنچیزی است که بتوان در